Na przełomie września oraz października we Wrocławiu przeprowadzony został Panel Obywatelski, który wspierały przedstawicielki Fundacji Partycypacji Biorę udział.
Czym jest panel obywatelski?
„Panel obywatelski to nowa forma demokratycznego podejmowania decyzji, którą można zastosować na poziomie miasta, państwa, a nawet społeczności międzynarodowej. Na poziomie lokalnym, do udziału w panelu obywatelskim wyłania się losowo grupę mieszkańców i mieszkanek danego miasta, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć czy wiek. Stanowi ona „miasto w pigułce”. Rolą panelu obywatelskiego jest dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw, a następnie podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji.” czytamy na stronie wrocław.pl/rozmawia/panel-obywatelski
Podczas cyklu spotkań z ekspertami, przedstawicielami Rad Osiedli, NGO oraz aktywistami miejskimi, uczestnicy panelu mieli szansę pogłębić swoją wiedzę na temat funkcjonowania miasta. Formułując odpowiednie rekomendacje mieli za zadanie odpowiedzieć na dwa pytania:
- Jaki środek transportu publicznego powinien połączyć centrum miasta z osiedlami: Jagodno, Maślice, Muchobór Wielki, Ołtaszyn, Psie Pole – autobus czy tramwaj?
- Czy – dla podniesienia jakości życia i w trosce o środowisko – wprowadzić w mieście strefy o szczególnych zasadach poruszania się – np. ograniczenia wjazdu pojazdów o określonym typie silników, opłaty za wjazd, strefy ruchu pieszego, rozwój strefy płatnego parkowania?
Uczestnicy panelu zdecydowanie opowiedzieli się za tramwajem jako podstawowy rodzaj transportu miejskiego, łączący centrum miasta z wymienionymi osiedlami. Jeden z uczestników porównał sieć komunikacji miejskiej we Wrocławiu do liścia, gdzie głównymi kanałami transportu są tramwaje, a autobusy są rozgałęzieniem „unerwienia”. Główną rekomendacją jest zatem stopniowe budowanie kolejnych linii tramwajowych oraz rozbudowa spójnej sieci ścieżek rowerowych dla mieszkańców Wrocławia oraz aglomeracji.
Panel był ogromną inspiracją i niesamowitym przeżyciem zarówno dla uczestników, jak i organizatorów – Fundacji Dom Pokoju, która śpiewająco zmierzyła się z wyzwaniem, jakim było zorganizowanie i przeprowadzenie tak skomplikowanego przedsięwzięcia jakim jest panel obywatelski, szczególnie w obecnej rzeczywistości.